Telemedycyna – pomoc pacjentom bez barier odległości
Medycyna bez barier, z korzyścią dla pacjentów jak i dla specjalistów, to marzenie wielu beneficjentów tej dziedziny nauki oraz lekarzy. Czy istnieją rozwiązania, które wspomagają rozwiązania najbardziej aktualnych problemów z jakimi boryka się medycyna? Wyjazdy najlepszych specjalistów za granicę, ograniczony dostęp do lekarzy w niewielkich miejscowościach, zapotrzebowanie na lekarzy rzadkich specjalizacji. Wspomniane dylematy, to jedne z wielu trudności, z którymi musi się zmierzyć polska służba zdrowia. Aby w dużej części rozwiązać wspomniane problemy, warto zwrócić się w kierunku rozwoju za sprawą Internetu.
Telemedycyna w sieci
Sieciowe rozwiązania w systemie globalnych konsultacji, to nowoczesne rozwiązanie dla lekarzy. Ich najważniejszym celem jest niesienie pomocy pacjentom, niezależnie od odległości, jaka dzieli ich miejsce pracy od miejsca zamieszkania pacjenta.Telemedycyna pozwala na takie działanie. Jeśli chory pacjent będzie potrzebował szybkich konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym, będąc w egzotycznym kraju, to możliwa będzie rozmowa wideo, czat, lub rozmowa telefoniczna. Zgodnie z ustalonym przez lekarza harmonogramem e-Konsulacji, możliwy będzie kontakt z nim z każdego miejsca z dostępem do Internetu. Prestiż gabinetu rozszerzony o tego typu usługi przyciągnie pacjentów, którzy często podróżują lub posiadają pracę zmuszającą ich do ciągłego przemieszczania się.
Telemedycyna korzystna dla pacjenta to także stały nadzór nad dokumentami przygotowywanymi podczas każdej wizyty u lekarza. Pacjent może zobaczyć, jak wygląda jego kartoteka medyczna oraz wyniki badań laboratoryjnych, ponieważ te są udostępnione przez lekarza prowadzącego na platformie MedPortal. Tam pacjent może założyć konto, aby błyskawicznie skonsultować się online z wybranym specjalistą, ograniczając koszty wizyty. Telemedycyna pozwala również na stały monitoring stanu zdrowia pacjentów oraz przypominanie im o braniu obowiązkowych leków. Te rozwiązanie ogranicza przypadki zapominania brania lekarstw oraz ewentualne pomyłki w sytuacjach, kiedy pacjent bierze więcej preparatów.
Międzynarodowe wsparcie i szybkie podpisy
Potrzeba konsultacji przypadków medycznych ze specjalistami znajdującymi się w najlepszych ośrodkach medycznych w Nowym Jorku, czy też Londynie, dzięki telemedycynie będzie możliwa. e-Konsylia w szerokim gronie ekspertów, w których każdy lekarz będzie mógł uczestniczyć sprzed ekranu własnego komputera, to innowacja otwierająca nowe możliwości rozwoju naukowego. Międzynarodowe wsparcie lekarskie w przypadku konkretnych jednostek chorobowych u pacjentów, daje większe szanse na trafnie opracowaną terapię i wyjście z choroby.
Szybkie zdobywanie podpisów pod dokumentacją pacjenta tj.: zgoda na leczenie, przekazywanie informacji dotyczącej chorego rodzinie, czy też wybór położnej przez kobiety można również dokonać za pomocą telemedycyny. Udogodnienie, takie jak elektroniczny podpis pacjenta MedSign zaproponowane przez specjalistów tworzących oprogramowanie Medfile® umożliwia składanie podpisów na dokumentacji elektronicznej. To znacząco oszczędza czas i ułatwia pracę dotyczącą Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.
Sprawdź, co innowacyjna telemedycyna może zmienić w pracy Twojego gabinetu! Wykorzystaj możliwości Internetu i konsultuj pacjentów pomimo barier geograficznych.