Czy możliwe jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego w Polsce, jeśli pacjent jest ubezpieczony w innym państwie?
Wiele przyjezdnych pracowników nie wie, jak do końca będzie wyglądała ich sprawa związana z zatrudnieniem i innym kraju. Temat wynagrodzenia, ubezpieczenia czy możliwości przejściem na zwolnienie lekarskie kiedy się zachoruje, może być owiany nutką niepewności. Podczas przeprowadzki do innego kraju, często jesteśmy nadal ubezpieczeni w kraju w państwie rodzinnym, dlatego przeczytaj do końca, by dowiedzieć się więcej.
Czy możliwe jest otrzymanie zwolnienia lekarskiego w Polsce, jeśli pacjent jest ubezpieczony w innym państwie?
Jak najbardziej tak. Istnieje możliwość, aby pacjent ubezpieczony w innym państwie otrzymał zwolnienie lekarskie w Polsce.
W tej specyficznej sytuacji lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie pracownikowi, wykona je na druku ZUS ZLA, po czym prześlę je pacjentowi drogą elektroniczną — najczęściej za pośrednictwem adresu e-mail.
Czy pacjent ubezpieczony w innym państwie niż Polska może umówić się również na wizytę elektroniczną?
Oczywiście. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń lub przeciwwskazań, aby pacjent ubezpieczony w innym kraju niż Polska skorzystał z możliwości wzięcia udziału w konsultacji online na platformie telemedycznej. Platformy telemedyczne oferują możliwość szybkiego skonsultowania swojego problemu z wyspecjalizowanym lekarzem lub specjalistą. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że podczas z nich istnieje możliwość, aby otrzymać e-Receptę lub zwolnienie lekarskie czy skierowanie do innego specjalisty. Pamiętajmy jednak, że o zasadności wystawiania dokumentów, każdorazowo indywidualnie decyduje lekarz na podstawie przypadku pacjenta.
Jeżeli pracownik jest ubezpieczony w innym kraju niż Polska, może mieć spokojną głowę i bez większych problemów korzystać z usług medycznych na terenie Polski. Oprócz pełnoprawnej opieki medycznej pacjent otrzyma również możliwość otrzymania stosownego dokumentu, który będzie go uprawniał do wykupienia leku na receptę w aptece czy przejścia na zwolnienie lekarskie w razie wystąpienia poważnej choroby.